Na šta trebamo obratiti pažnju u slučaju zemljotresa?

VIJESTI

Iako je zemljotres prirodna pojava na koju se ne moze utjecati, stručnjaci savjetuju da i vlast i građani – trebaju biti spremni i oprezni. Provjerili smo na što najviše trebamo obratiti pažnju u slučaju zemljotresa.

Zemljotres koji je rano jutros pogodio BiH i Crnu Goru sa epicentorm 22 kilometra sjeveroistočno od Bileće, nije izazvao veće posljedice, no izazvao je uznemirenost stanovništva. Osjetio se u Sarajevu, Banjaluci, Zenici, Mostaru i drugim gradovima. Prema svjedočenjima građana trajao je skoro deset sekundi, i to u dva vala.

I Građani Trebinja svjedoče da je zemljotres bio jak i da je mnoge od njih probudio. Manja oštećenja pretrpio je ravnogorski spomen park, a u ovom gradu druge štete nema.

Uplašeni su bili i građani Sarajeva – stanovnici opisuju uznemirenost i strah, nakon što ih je zemljotres probudio.

Epicentar zemljotresa bio je veoma plitak.

“Dešavaju se sa podvlačenjem Evroazijske ploče pod Evropsku ploču”, kazala je Amra Krehić, seizmolog .

Profesor u Sarajevu Vedran Zubić objašnjava da se BiH nalazi u trusnom području, zemljotres kao prirodna pojava se ne moze prognozirati, no kad već zivimo u takvom prostoru neophodno je ponašati se u skladu s tim.

“Tu možete stalno očekivati, recimo u ovim Plužinama vi ste imali zemljotres i 2013 godine, ne tako jak. Nemojte zaboraviti Crna Gora nam je poznata u bivšoj jugoslaviji po zemljotresu u Baru”, kazao je Zubić.

Građevine koje nisu izgrađene u skladu sa seizmičkim standardima mogu biti izložene većem riziku od urušavanja tokom zemljotresa. Nadležni bi trebali smanjiti posljedice, i razmišljaljati o građevinskim elementima.

“Zemljotres ne ubija, ubijaju građevine. Moramo da analiziramo postojeće objekte i da utvrdimo stanje objekata stepen njihove oštetljivosti na djelovanje zemljotresa, odnosno potresa. To je da kažem prva stvar, druga stvar koja je jako bitna jeste da educiramo naše stanovnistvo od najmanjiih nogu”, kazala je Naida Ademović, profesorica Građevinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Razumijevanje i priprema ključna su zaštita od tragedija. Stručnjaci objašnjavaju da je u slučajevima potresa neophodno ostati miran. Može se desiti da se ljudi povrijede u stanju panike.

“Da napuste građevinske objekte poslije prvog udara. Važno je odmaknuti se i od građevinskih objekata kako ne bi došlo do pada krovova, crijepova”, kazala je Amra Krehić, seizmolog.

Iako nije izuzetno jak, ovakav zemljotres zahtijeva pažnju i mogao bi biti signal za poduzimanje mjera opreza i provjere sigurnosti okoline.

PIŠE: N1

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *